Jaka piosenka na pierwszy taniec

by Agnieszka Płonka

Czy macie już wybrany utwór na pierwszy taniec? To jedno z moich pierwszych pytań, które zadaję Wam podczas naszych spotkań lub konsultacji online. Dla wielu z Was pytanie to powoduje grymas na twarzy i jakiś moment zmieszania, ponieważ często po prostu nie macie pomysłu na idealną piosenkę. Czy to źle? Nie! To znaczy że całkiem niezła zabawa jeszcze przed Wami! 

 

Dlaczego wybór piosenki na pierwszy taniec jest tak ważny?

Jednym z powodów jest fakt, że z pewnością zależy Wam aby każdy element Waszego wesela był wyjątkowy, dopracowany i na pewno nie z przypadku. Drugi powód to ten, że wybierając utwór, który znacie i lubicie, minimalizujecie poziom stresu, który niestety w jakimś stopniu (oby niewielkim!) się pojawi. Poza tym zdecydowanie łatwiej i przyjemniej będzie Wam tańczyć do utworu, który znacie, lubicie i z którym macie jakieś przyjemne skojarzenia 🙂

Jak zacząć poszukiwania odpowiedniej muzyki?

Na pierwszy ogień pozwólmy odżyć wspomnieniom. Zastanówcie się, czy pamiętacie jakieś piosenki, które kojarzą się Wam z Drugą Połówką. Czy kojarzycie utwory, które towarzyszyły Wam w szczególnych momentach Waszego wspólnego życia? Może tuż przed zaręczynami w radio leciała piosenka którą później tygodniami nuciliście? Może byliście na pierwszej randce w kinie i ścieżka dźwiękowa z filmu na długo zapadła Wam w pamięć? Może na pierwszych wspólnych wakacjach słuchaliście jakiejś szczególnej piosenki non stop, na pętli? Przejrzyjcie Waszego Spotify, odsłuchajcie stare playlisty – pozwólcie wrócić wspomnieniom. Niech każde z Was przygotuje kilka utworów, do których macie sentyment. Spiszcie je na osobnych kartkach i porównajcie. Gwarantuję, że będziecie się przy tym świetnie bawić, a do tego przypomnicie sobie wiele cudownych, wspólnych chwil!
Jeśli dobrze przyłożyliście się do zadania, na waszych listach pojawi się pewnie kilka utworów – jedne spokojne, a inne bardziej żywiołowe. To jest ten moment aby dowiedzieć się, o czym mówią Wasze piosenki (jeśli jeszcze tego nie wiecie 😉 ) Pamiętajcie, że nie każdy utwór nadaje się na pierwszy taniec właśnie ze względu na to, o czym opowiada. Bo wyobraźcie sobie, że swoje wesele rozpoczynacie piosenką o zranionej miłości… Trochę nie w temacie, prawda?
Dołącz do Czytelniczek newslettera i odbierz PDF, dzięki któremu odnajdziecie muzykę i styl Pierwszego Tańca, który najbardziej Wam odpowiada!

Coś szybkiego czy spokojnego?

Kiedy już zrobiliście selekcję utworów bazując na ich tematyce, czas na decyzję jakie tempo tańca będzie dla Was odpowiednie. Czy Wasz pierwszy taniec ma być raczej spokojny, gdzie z wdziękiem będziecie kołysać się w rytm muzyki – tutaj z pomocą przychodzą walce (szczególnie walc angielski) lub rumba. A może lepiej czujecie się w szybszych utworach, gdzie więcej się dzieje i można się odrobinę bardziej zmęczyć? 😉 Tutaj polecam walca wiedeńskiego i wszystkie tańce użytkowe 2 na 1. Musicie też wiedzieć, że każdy z tych tańców będzie miał swoje tempo, w zależności od ilości uderzeń na minutę, więc czasem walc wiedeński może być tańczony naprawdę powoli..
Możecie również zdecydować się na totalne szaleństwo i połączyć utwory – coś spokojnego na dzień dobry, a później BUM! “Wyginam śmiało ciało”, jak to ostatnio napisała do mnie jedna z przyszłych panien młodych 🙂 Można i tak! Wszystko zależy od tego jak sobie wyobrażacie Wasz pierwszy taniec i w czym czujecie się dobrze – porozmawiajcie o tym i zobaczcie, jakie są Wasze oczekiwania i wyobrażenia. Czy jesteście w nich zbieżni, czy raczej będziecie musieli iść na kompromisy.

Scenariusz numer 2

No dobrze, a co w sytuacji jeśli Wasze kartki pozostały puste? (choć szczerze powiedziawszy, ciężko mi to sobie wyobrazić…) Albo kiedy żadna z piosenek, które zapisaliście nie nadawała się na pierwszy taniec? Wtedy pozostają Wam:
YouTube
Spotify
Pinterest

i hasło: “First Dance Songs” lub po prostu “Piosenki na pierwszy taniec”. To wymaga odrobiny cierpliwości i otwarcia się na muzyczne doznania, ale również jest ciekawym doświadczeniem! Podobno o gustach się nie rozmawia, ale w tej sytuacji dobrze będzie, jeśli komunikacja między Wami się jednak pojawi 😉 Bądźcie też otwarci na muzykę jakiej słuchacie jadąc samochodem w radio. Polecam zainstalować w telefonie aplikację Shazam, która podpowie Wam jaki utwór jest właśnie grany. Możecie go później odtworzyć w Spotify i użyć opcji “radio utworu” – aplikacja podpowie Wam podobne kawałki, może akurat coś wpadnie Wam w ucho!

Oczywiście jak zawsze, niezmiennie służę swoją pomocą podczas darmowych konsultacji online w znalezieniu Waszej idealnej piosenki na pierwszy taniec.

Pictures: designed by Freepik

Leave a Comment